• Lili
  • · pred 1 týždňom
  • 220 čítaní
  • Spravodajstvo

Bezpečnostné opatrenia v parku sa skončili

Mestský park na Tajovského ulici je po mesiacoch odborných zásahov opäť sprístupnený verejnosti. Mesto zrušilo rozhodnutie o jeho dočasnom uzatvorení, ktoré platilo od októbra minulého roka z dôvodu nevyhovujúceho zdravotného stavu viacerých drevín a potreby zabezpečiť bezpečnosť návštevníkov.

K opätovnému otvoreniu parku došlo po realizácii rozsiahlych arboristických opatrení, ktoré vychádzali z odborných dendrologických posudkov. Tie boli vypracované po verejnej diskusii o plánovanej revitalizácii parku a budúcnosti jeho zelenej zložky.

Mesto si nechalo vypracovať nezávislé posúdenie zdravotného stavu 415 drevín. Na odporúčanie organizácie ISA Slovensko, ktorá združuje odborníkov v oblasti starostlivosti o dreviny, analýzu realizoval certifikovaný arborista Martin Kolník. Na hodnotení vybraných stromov sa podieľali aj experti z Technickej univerzity vo Zvolene a Slovenskej akadémie vied v Nitre. Osobitná pozornosť bola venovaná aj významnému jaseňu nachádzajúcemu sa v centrálnej časti parku, ku ktorému boli vypracované samostatné odborné expertízy.

Na základe odporúčaní odborníkov bolo počas zimných mesiacov odstránených 149 stromov, ktoré predstavovali bezpečnostné riziko alebo boli v nevyhovujúcom zdravotnom stave. V jarnom období nasledovalo frézovanie pňov, odborné ošetrenie a orez ďalších 132 drevín. Následne boli identifikované ďalšie stromy vyžadujúce zásah, pričom odborní pracovníci zabezpečili ošetrenie a orez ďalších 56 stromov.

Po ukončení všetkých odporúčaných opatrení správca parku – Záhradnícke a rekreačné služby (ZAaRES) – konštatoval, že z pohľadu prevádzkovej bezpečnosti už neexistujú dôvody na ďalšie obmedzenie vstupu verejnosti do areálu.

Správca zároveň upozorňuje, že park sa vyznačuje vysokým podielom vzrastlých a vekovo pokročilých drevín. Aj napriek vykonaným zásahom preto nemožno úplne vylúčiť nepredvídateľné situácie, najmä počas silného vetra, búrok alebo intenzívnych zrážok.

Revitalizácia pokračuje s menšími zásahmi do zelene

Po rozšírení odborného poradného tímu bol pripravený aktualizovaný návrh revitalizácie parku, ktorý je založený na takzvanom ozdravnom prístupe a citlivej bodovej dosadbe stromov. Cieľom je minimalizovať zásahy do existujúcej vegetácie a zároveň zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť parku.

Prepracovaná projektová dokumentácia počíta v druhej etape revitalizácie s odstránením 42 stromov, prevažne neperspektívnych alebo náletových drevín. Z tohto počtu sa iba tri nachádzajú v pamiatkovo chránených alejách.

„Chcem sa poďakovať všetkým odborníkom, organizáciám aj obyvateľom, ktorí sa zapojili do diskusie o budúcnosti mestského parku. Verím, že prepracovaná projektová dokumentácia naplní očakávania všetkých, ktorí po obnove tejto významnej zelenej plochy volajú už celé desaťročia,“ uviedol primátor Ján Nosko.

V parku pribudne približne 330 nových drevín

Významnou súčasťou obnovy bude aj rozsiahla náhradná výsadba. Už počas jesene odštartuje prvá etapa, v rámci ktorej vzniknú nové stromoradia a pribudnú desiatky nových stromov v rôznych častiach parku.

Celkovo sa počíta s výsadbou približne 330 nových drevín vrátane stromov a tisových výsadieb. Pri výbere druhov bude kladený dôraz na druhovú rozmanitosť, odolnosť voči klimatickým zmenám a podporu biodiverzity.

Zdroj: mesto Banská Bystrica

Zdielajte na: